Annyi a félreértés ezzel kapcsolatban, hogy muszáj azt mondanom mindenkinek, hogy én nem hiszek a nyelvérzékben, és költői túlzással állítani: a nyelvérzék nem létezik.
Pedig ez nem igaz!
Mert a helyzet az, hogy ha öt nyelvtanulónak biztosítjuk ugyanazokat a lehetőségeket, elkerülhetetlenül öt különböző szinten fognak tartani ugyanannyi idő múlva.
A nyelvérzék létezik. Csak a legtöbb nyelvtanuló félreérti, vagy félremagyarázza.
Sokak szerint a nyelvérzék valami tőlünk független, valahonnan KAPOTT, és MEGVÁLTOZHATATLAN dolog.
Persze, hiszen sokkal könnyebb egy külső ellenséget hibáztatni a saját bajainkért! Viszont eredményeket inkább azzal érünk el, ha átértékeljük és megváltoztatjuk a saját gondolkodásunkat és erőfeszítéseinket.
Ebben szeretnék most segíteni hat ténnyel a nyelvérzékről. Egyenest a nemzetközi pedagógiai szakirodalomból.
OLyan NINCS, hogy valakinek nincs nyelvérzéke! Különböző szinten, az lehet, de mindenkinek van! Neked meg pláne!
Merthogy idáig eljutottál az olvasásában. És hiszed vagy sem: az anyanyelvi képességek kitűnő alapot adnak a nyelvtanuláshoz. Gratulálok! :)
A nyelvérzék nem veled született, és nem állandó. Minél többet foglalkozol nyelvtanulással, és minél inkább PRÓBÁLKOZOL, annál jobban fejlődik a nyelvérzéked.
Attól, hogy esetleg nem áll rá a szád az angol vagy a német hangokra, még lehetsz jó a nyelvtani szerkezetek felismerésében, vagy képes lehetsz olyan asszociációkra, amelyek sokat segítenek neked a szókincs elsajátításában. És fordítva. Te miben vagy jó? Neked mi megy könnyebben?
Nagyon okos vagy? Nem nagy segítség a nyelvtanuláshoz! Sokkal többet ad, ha képes vagy érzelmeket átérezni vagy a saját érzelmeidet megérteni – esetleg helyes, pozitív irányba terelni. Használd az érzelmek erejét a nyelvtanulásban! Érzelmek segítségével nagyon-nagyon bonyolult tudás is kötődik!
Tudtad, hogy a nyelvérzéked a belső hangok növelik vagy csökkentik? A nyelvérzékünket a „nekem ez nem megy” vagy az „ezt mindig elfelejtem/sosem fogom megtanulni” nullázza le leghatásosabban, és az „már ezt is tudom”, a „menni fog”, vagy az „ez könnyű” fejleszti.
Te igyekszel korrigálni a belső hangot?
Az újabb és újabb nyelvtanulási technikák bevetésével és az ezekben elért sikerélményekkel sikeresen állandósíthatjuk a nyelvérzék fejlődését. Légy nyitott, keress, informálódj, hallgasd meg és használd fel mások tapasztalatait!
És most te jössz! Van, amiről eddig nem így gondolkodtál? Van olyan, ami meglep a 6 pont közül?
És, ha ismerted eddig ezeket a tényeket: vajon fel is használod őket?
Forrás:
Link: http://www.angolnyelvtanitas.hu/angolnyelvtanitas-blog/6-igazsag-a-nyelverzekrol-hogy-legy-tehetseges-nyelvtanulo